KARIMATKA

Kvalitní karimatka je základ dobrého spánku. Dobrý spacák nám sice poskytne tepelný komfort, ale ne v místě, kde na něj tlačí, vlivem gravitace, naše tělo. Proto je dobré toto místo odizolovat od chladnějšího povrchu. Funkcí, které má splňovat dobrá karimatka, je několik, pojďme si je popsat:

První základní vlastnost je uchovat spacák čistý a suchý 

Druhá vlastnost je nejdůležitější a to je zmíněná schopnost izolovat 

A třetí komfortní vlastností je poskytovaná měkkost a pohodlí 

Vlastnosti by se měly doplňovat. Třeba bychom nechtěli karimatku, která sice skvěle hřeje, ale jak zaprší, nasákne vodou, nebo karimatku měkkou, ale neizolující. Jaké jsou tedy typy karimatek a jejich použití a vlastnosti?
- Alumatka 
- Pěnová karimatka 
- Evamatka 
- Samonafukovací karimatka 
- Nafukovací karimatka 

Alumatka - výška kolem 3mm, velmi lehká a skladná. Vhodná tam, kde je měkký povrch, především v letním období. Nenabízí téměř žádné pohodlí, vydrží vcelku málo, po čase nasákne, cena 100-200 Kč.
  
Pěnová – bývá tlustá 8-12mm, je lehká kolem 300g. Nejrozšířenější typ karimatek pro poměr váhy, ceny a komfortu. Nevýhoda je, že se dá jen stočit do neskladné role a je nasákavá. Odolnost taky není nijak výjimečná a po čase se výrazně zplošťuje. Cena do 400 Kč.
  
Evamatka – je vlastně vylepšená pěnová karimatka. Místo materiálu PE se používá EVA, který má hned čtyři lepší vlastnosti. Vyrábí se 1-3cm silná takže bývá komfortnější, její uzavřené póry nesají vodu, má lepší tepelný odpor a mnohem více vydrží. Většinou se komínově skládá do kvádru a není tedy také příliš praktická. Hmotnost je malinko vyšší. Cenově se pohybují v rozmezí 300-1000 Kč.
  
Samonafukovací – za několik let, co tu s námi jsou, je na nich vidět obrovský pokrok. Zatímco když se dostali na trh, byly těžké, neskladné a snadno propíchnutelné, dnes jsou kvalitním pomocníkem každého přírodomilce. Jejich hmotnost se dnes pohybuje od 400g do několika kilo. Váha je hodně závislá na výšce takové karimatky a vnitřním materiálu a tvaru. Standardní výška je 2,5 – 3,5 cm, v extrémních případech může být i 10 cm, ovšem váha takového poležení je ke třem kilům. A jak to vlastně funguje? Karimatka má v sobě samorozpínatelnou hmotu, která po otočení ventilu bobtná a vtahuje vzduch dovnitř. Po naplnění stačí krátce dofouknout do požadované tvrdosti a ventil uzavřít. Pak karimatka nabízí dostatečnou izolaci od podkladu a příjemné pohodlí. Nedoporučuje se však ulehat na čerstvě posekané trávě (strništi) nebo ostrých kamenech, kde by mohlo dojít k poškození karimatky. Látkový povrch bývá slabě nasákavý a snadno se znečistí. Přepravní velikost je srovnatelná s klasickým spacákem, nebo menší a drtivá většina samonafukovaček se dá pořídit mezi 500-3000 Kč.
  
Nafukovací – jsou nejmladším výrobkem na trhu, ačkoli princip jako takový známe už z dob dávno minulých jako tzv. buřtovky. Jde o takové vylepšení samonafukovacích karimatek. Vyjmutím rozpínatelného média se sníží váha a hlavně rozměry na nová minima. 90% výrobků má váhové proporce mezi 0,4 až 1 kg. Sbalené mají velikost PET láhve, což jistě ocení každý. Mnohé také podpoří kvalitní spánek svou komfortní výškou kolem 5cm. Protože každé plus má své mínus, musíme si je také uvést. Karimatky jsou vyráběny z lehčích čili tenčích materiálů, což vede k menší odolnosti proti propíchnutí. Další nevýhodou je slabá tepelná izolace vzniklá naplněním matrace pouze vzduchem, který sám o sobě není dobrý izolant. Absence porézní hmoty přináší ještě jednu nevýhodu a to, že je třeba nafoukat dovnitř mnohem více vzduchu a ono se ho tam vejde opravdu hodně. Mnohé firmy se předhánějí ve vychytávkách, a tak není problém najít fajnšmekrovské kousky s dvojitou stříbrnou folií pro větší odraz tepla, mnoho komorový systém pro menší proudění vzduchu a lepší rozložení váhy anebo nafukování pomocí stlačování vlastního obalu přes zpětný ventil. Za moderní trend ovšem také něco zaplatíme. Nejlevnější kusy mají cenovku 500 – 1000 Kč a nenabízí žádné speciální funkce. Za ty je nutné připlatit další tisíc až dva.
  
Tipy a rady:

1. Doporučuji řádně očistit místo ke spaní před položením karimatky na zem,  zabráníte tak případnému propíchnutí karimatky a zvýšíte spánkový komfort. 

2. Nikdy si nelehejte na čerstvě posekanou louku nebo ostré kamení. 

3. Můžete výhody jednotlivých karimatek kombinovat, třeba tlustou karimatku a alumatku. Když dáte alumatku nahoru, bude skvěle odrážet teplo, když ji dáte dolu, ochráníte jakoukoliv karimatku před zašpiněním a částečně i propíchnutím. 

4. Smotaná karimatka se dá využít v létě jako malá lednice. Vložte do ní láhev se studenou vodou, utěsněte oba otvory třeba tričkem a pití vydrží studené ještě dlouho potom, co se voda v batohu už dávno ohřála. 
5. Je vám večer zima? Použijte alumatku na sezení nebo jí prostě přes sebe obalte. 

6. Karimatka lze použít jako závětří při vaření na malém plynovém vařiči, ale dávejte pozor, ať se sama nestane účastníkem vaření.