SPACÁK

 Výběr spacáku se může zdát být těžkou volbou. Jaký materiál koupit, vyplatí se tří sezónní, kolik má vážit a jak má být velký a co znamená těch -20? Většinu našich otázek stejně zastaví omezený rozpočet. Takže si pojďme říct, co za kolik dostanu, co je základ a co jsou zbytečně vyhozené peníze.
  
Podle materiálu se spacáky dělí na dva typy: 
 Z dutých vláken 
 Péřové 

Duté vlákno:
 Většina dnešních spacáků je vyráběna z dutého vlákna. Materiál je lehký, mačkatelný a ve většině případů i levnější. Největší výhoda vláken je, že hřejí i mokré. Naproti tomu je jejich životnost omezena počtem použití. Při běžném používání přibližně po 3-5 letech začnou ztrácet izolační vlastnosti. Ačkoli spacák vypadá stále pěkně, uvnitř se vlákna trhají a lámou. Proto tento materiál nemá rád sušení odstřeďováním a namáhání v tahu. Cena se pohybuje od 700 Kč po několik tisíc.

Peří:
 Každý z nás někdy určitě spal pod péřovou dekou a ví, jak umí peří hřát. Nijak jinak tomu není ani u spacáku. V tepelné izolaci je na špici a váhově je na tom taky velmi dobře. Dá se zabalit do malých rozměrů a je tepelně stálý. Bohužel pokud namokne, nehřeje a ztěžkne. Také cena není příliš příznivá. Začíná někde kolem 3 500 Kč za letní verzi a končí u 10 000 Kč za extrémní outdoorové  kusy.
  
Další dělení:
 Mumie 
 Dekáče 
 Cyklo-spacák 
 Oválné 

Mumie – označení spacáku, který vypadá jako stará egyptská mumie, nahoře a dole je úzký, v ramenou je rozšířený. Ideálně obaluje tělo pro správnou izolaci.

Dekáč – starý koncept spacáku. Je vhodný na léto, když nepotřebujeme příliš zahřát, má velké úniky tepla.

Cyklo-spacák – letní spacák s malou hmotností a velikostí. Vhodný na 2-3 denní výlety do teploty kolem 15°C přes noc.

Oválné – Je to typ spacáku, který má velký oválný vlez. Vhodný je třeba na chatu nebo do teplých letních dní, když není třeba se příliš zabalit. Snadno se do něj i z něj dostává.
  
 Sezónnost nám určuje do jakých podmínek je spacák vhodný. Letní je samozřejmě na léto a je určený do teplot ne nižších než 10-15°C. Většinou se jedná o cyklo-spacáky, kde hraje roli váha. Bývá kolem 1000g a cenově 1000 – 1500 Kč. Zimní dominuje chladným dnům, kdy teploty naopak klesají k -15 až -10°C. Víceméně už spadají pod expediční a využití najdou pouze v zimě. Cena je samozřejmě vysoká a začíná na nějakých 3500 Kč. A konečně tří sezónní spací pytle. Jsou vhodné na použití od jara do podzimu. Spacák by měl svého majitele být schopný zahřát aspoň do 5°C.
  
 A jak je to s tou teplotou do -20°C? Bohužel je to takové chvástání výrobců, aby zaujali na první pohled. Na spacáku bývají uvedeny tři teploty, někdy dokonce čtyři. První je horní teplotní limit, který nám říká, kdy už se ve spacáku budeme potit. Pak je komfort a ten nám řekne, kolem jaké teploty je spacák vhodné používat. Pod dolní teplotní limit se naopak nechceme dostat, tam už přestává hřát a začíná nám být chladno. A konečně extrém - to je maximální hodnota, do které je možné spacák použít, aby zároveň nedošlo k podchlazení či poškození zdraví. Všeobecně je známo, že ženy jsou více náchylnější na nízké teploty a doporučuje se mít komfortní teplotu vyšší cca o 3°C než muži. Většina výrobců ale nepíše, zda je teplota pro může či pro ženy. Pak se doporučuje vycházet s teplotami pro muže.
  
 Váha je pochopitelně podstatná, když chce člověk se spacákem cestovat. Někdy ale i pár gramů dolu už zvedne cenu rapidně nahoru. Běžná váha dnešních spacáku je kolem 1-1,5 kg. Samozřejmě se dají sehnat i pod kilo ale také klidně přes dvě. To bývají ve spodní hranici cyklo-spacáky a v té horní hutné zimní.
  
 Takže suma sumárum: nejlepší volba je mumiový spacák s komfortní teplotou kolem 5-8°C a co nejlehčí s kompaktními rozměry. Vhodné je také pokud má kompresní obal pro snížení velikosti. V dětské velikosti je cena kolem tisícovky, u dospělého je to kolem 1500 Kč. Spacák bude mít životnost kolem pěti let, v případě malého dítěte i méně pokud z něj vyroste, takže se nevyplatí kupovat zimní nebo péřový za velké peníze.