SPACÁK

 Výběr  spacáku se může zdát být těžkou volbou. Jaký materiál koupit, vyplatí  se tří sezónní, kolik má vážit a jak má být velký a co znamená těch -20?  Většinu našich otázek stejně zastaví omezený rozpočet. Takže si pojďme  říct, co za kolik dostanu, co je základ a co jsou zbytečně vyhozené  peníze.
  
Podle materiálu se spacáky dělí na dva typy: 
 Z dutých vláken 
 Péřové 

Duté vlákno:
 Většina  dnešních spacáků je vyráběna z dutého vlákna. Materiál je lehký,  mačkatelný a ve většině případů i levnější. Největší výhoda vláken je,  že hřejí i mokré. Naproti tomu je jejich životnost omezena počtem  použití. Při běžném používání přibližně po 3-5 letech začnou ztrácet  izolační vlastnosti. Ačkoli spacák vypadá stále pěkně, uvnitř se vlákna  trhají a lámou. Proto tento materiál nemá rád sušení odstřeďováním a  namáhání v tahu. Cena se pohybuje od 700 Kč po několik tisíc.

Peří:
 Každý  z nás někdy určitě spal pod péřovou dekou a ví, jak umí peří hřát.  Nijak jinak tomu není ani u spacáku. V tepelné izolaci je na špici a  váhově je na tom taky velmi dobře. Dá se zabalit do malých rozměrů a je  tepelně stálý. Bohužel pokud namokne, nehřeje a ztěžkne. Také cena není  příliš příznivá. Začíná někde kolem 3 500 Kč za letní verzi a končí u 10  000 Kč za extrémní outdoorové  kusy.
  
Další dělení:
 Mumie 
 Dekáče 
 Cyklo-spacák 
 Oválné 

Mumie  – označení spacáku, který vypadá jako stará egyptská mumie, nahoře a  dole je úzký, v ramenou je rozšířený. Ideálně obaluje tělo pro správnou  izolaci.

Dekáč – starý koncept spacáku. Je vhodný na léto, když nepotřebujeme příliš zahřát, má velké úniky tepla.

Cyklo-spacák – letní spacák s malou hmotností a velikostí. Vhodný na 2-3 denní výlety do teploty kolem 15°C přes noc.

Oválné  – Je to typ spacáku, který má velký oválný vlez. Vhodný je třeba na  chatu nebo do teplých letních dní, když není třeba se příliš zabalit.  Snadno se do něj i z něj dostává.
  
 Sezónnost  nám určuje do jakých podmínek je spacák vhodný. Letní je samozřejmě na  léto a je určený do teplot ne nižších než 10-15°C. Většinou se jedná o  cyklo-spacáky, kde hraje roli váha. Bývá kolem 1000g a cenově 1000 –  1500 Kč. Zimní dominuje chladným dnům, kdy teploty naopak klesají k -15  až -10°C. Víceméně už spadají pod expediční a využití najdou pouze  v zimě. Cena je samozřejmě vysoká a začíná na nějakých 3500 Kč. A  konečně tří sezónní spací pytle. Jsou vhodné na použití od jara do  podzimu. Spacák by měl svého majitele být schopný zahřát aspoň do 5°C.
  
 A  jak je to s tou teplotou do -20°C? Bohužel je to takové chvástání  výrobců, aby zaujali na první pohled. Na spacáku bývají uvedeny tři  teploty, někdy dokonce čtyři. První je horní teplotní limit, který nám  říká, kdy už se ve spacáku budeme potit. Pak je komfort a ten nám řekne,  kolem jaké teploty je spacák vhodné používat. Pod dolní teplotní limit  se naopak nechceme dostat, tam už přestává hřát a začíná nám být  chladno. A konečně extrém - to je maximální hodnota, do které je možné  spacák použít, aby zároveň nedošlo k podchlazení či poškození zdraví.  Všeobecně je známo, že ženy jsou více náchylnější na nízké teploty a  doporučuje se mít komfortní teplotu vyšší cca o 3°C než muži. Většina  výrobců ale nepíše, zda je teplota pro může či pro ženy. Pak se  doporučuje vycházet s teplotami pro muže.
  
 Váha  je pochopitelně podstatná, když chce člověk se spacákem cestovat. Někdy  ale i pár gramů dolu už zvedne cenu rapidně nahoru. Běžná váha dnešních  spacáku je kolem 1-1,5 kg. Samozřejmě se dají sehnat i pod kilo ale  také klidně přes dvě. To bývají ve spodní hranici cyklo-spacáky a v té  horní hutné zimní.
  
 Takže  suma sumárum: nejlepší volba je mumiový spacák s komfortní teplotou  kolem 5-8°C a co nejlehčí s kompaktními rozměry. Vhodné je také pokud má  kompresní obal pro snížení velikosti. V dětské velikosti je cena kolem  tisícovky, u dospělého je to kolem 1500 Kč. Spacák bude mít životnost  kolem pěti let, v případě malého dítěte i méně pokud z něj vyroste,  takže se nevyplatí kupovat zimní nebo péřový za velké peníze.